काठमाडौं, २८ कात्तिक । राजधानीको मुटु नयाँ बानेश्वरमा करिब एक महिनाअघि भएको निर्माण व्यवसायी महासंघका अध्यक्ष शरदकुमार गौचनको सनसनीपूर्ण हत्यामा संगठित आपराधिक सञ्जालको संलग्न रहेको प्रहरीले फेला पारेको छ ।

व्यवसायीबाट पैसा असुल्ने उद्देश्य पूरा नभएपछि हत्याको योजना बनाएको र हत्या योजनाकार नेपाल बाहिर रहेको पनि प्रहरीले खुलासा गरेको छ । हत्या योजना कार्यान्वयन गर्न गोली प्रहारमा संलग्न भएको अभियोगमा प्रहरीले पाँच जना पक्राउ गरेको छ । उनीहरुलाई मंगलबार काठमाडौमा सार्वजनिक गरेको छ । घटना भएकै दिनबाट प्रहरी प्रधानकार्यालयबाट गठित सात सदस्यीय अनुसन्धान टोलीले शुरु गरेको अनुसन्धानक्रममा हत्याका घटनामा संलग्न पाँच जनालाई पक्राउ गर्न सफल भएको र फरार रहेका हत्याका मुख्य योजनाकार समीरमानसिंह बस्नेत लगायत आठ जनाको पूर्ण पहिचान खुलिसकेको अनुसन्धान टोलीका प्रमुख प्रहरी नायव महानिरीक्षक गणेश केसीले बताए ।

प्रहरीले सार्वजनिक गरेको अभियुक्तमा गोली प्रहार गर्ने सुटरसहित सहयोगी छन् । पक्राउ पर्नेमध्ये नुवाकोट पञ्चकन्य गाउँपालिकाका २१ वषीय राजीव स्याङ्तान, भारत, विहारका मुकेशकुमार पाण्डे, पसा शिवजी महतो र सन्तोष गुरुङ र काठमाडौंका प्रकाश बुढाथोकी रहेका छन् । प्रहरीका अनुसार पाण्डे र महतोले हतियार व्यवस्थापनको काम गरेका थिए भने गुरुङले हत्यामा प्रयोग भएको मोटरसाइकल जोहो गरेका थिए । बुढाथोकी भने समीरका निकटका सहयोगी हुन् ।

हत्याका घटनामा संलग्न आठ जना फरार रहेको प्रहरीले जनाएको छ । फरार हुनेमा समीरमान बस्नेत र मनोज पुन, लोप्साङ, बोका भन्ने गंगा लिङ्देन लिम्बु, श्यामबहादुर गुम्बे, काले दाइ भन्ने अम्बरबहादुर राना, रोशन बुढाथोकी र अजय थापा छन् । उनीहरुको खोजी भइरहेको डिआइजी केसीले बताए । विभिन्न आपराधिक घटनामा संलग्न भएको अभियोग लागेका बस्नेत देशबाहिर लुक्दै आएका छन् । देशबाहिरबाटै उनले हत्याको नेतृत्व गरेका थिए । बुटवलका मनोज पुन भने एमालेसम्बद्ध युवा संघ रुपन्देहीका अध्यक्ष दुर्गा तिवारीको हत्यापछि फरार छन् ।

माग गरेजति पैसा नदिएकै कारण समीरमानले गौचनको हत्या योजना बनाएको प्रहरीको निष्कर्ष छ । तर, कति रकम मागेका थिए भन्ने केही खुलाइएको छैन । सबै निर्माण व्यवसायीबाट रकम संकलन गरेर दिन गौचनलाई पटकपटक धम्की दिँदै आएको प्रहरीको भनाइ छ । हत्याको योजना बनाएपछि उनीहरुले झण्डै एक महिनादेखि गौचनको निगरानी गरेको खुलेको छ । हत्यामा प्रयोग भएको मोटरसाइकल भने भारतबाट चोरेर ल्याइएको थियो र नेपाली नम्बर प्लेट राखेर प्रयोग गरिएको थियो । उद्योगी व्यवसायी गौचनको २३ असोजमा नयाँबानेश्वर निजकै खरिबोटमा दिउँसै गोली हानेर हत्या भएको थियो ।

News source – Adarsha samaj daily

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here